Lymfatický systém – co to je a za co zodpovídá
Lymfatický systém je složitá síť cév a uzlů, které jako řeky protékají vaším tělem (podobně jako váš krevní oběh). Hraje především zásadní roli v udržování rovnováhy tekutin. Má na starosti také eliminaci buněčného odpadu nebo ukládání a distribuci tuků a vitamínů rozpustných v tucích. Je to životně důležitý systém, který přímo ovlivňuje celulitidu, naši hmotnost, nadýmání, otoky těla, hromadění tuku, čištění krve, detoxikaci těla, elasticitu a tón naší pokožky, zdraví dýchacích cest, stárnutí buněk anebo také imunitu.
Zbavte se přebytečné vody
Lymfatický systém přirozeně podporujeme například dýcháním, dostatečným příjmem vody a každodenním tělesným pohybem, avšak to někdy nestačí. Moderní způsob života často vede k sedavějšímu životnímu stylu, jsme stále pod stresem a neustále vystaveni toxinům. Také příliš soli v naší stravě, alkoholu a kofeinu může způsobit stagnaci naší lymfy.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Přináším vám pár tipů, díky kterým můžete váš lymfatický systém podpořit:
Bylinky podporující lymfatický systém
Příroda nabízí velké množství bylinek, které podpoří naši lymfu a zbaví nás přebytečných toxinů a vody. Zaměřte se především na kopřivu, břízu nebo ředkev. Hlavně jaro je pravý čas, kdy pročistit a odlehčit tak tělu.
Dry brushing
O této ajurvédské metodě jsem už psala (Ranní rituály – krok k hezčímu a zdravějšímu dni) a stejně ji nepřestanu zmiňovat. Suché kartáčování podporuje náš lymfatický a krevní systém, eliminuje toxiny, bojuje proti celulitidě a napomáhá k tvorbě přirozeného kolagenu.
Lymfatické masáže a guasha
Lymfatická masáž je druh masáže, která stimuluje lymfatický systém těla a působí na odplavení přebytečných tekutin a toxinů z našeho systému. Následně tak pomáhá bojovat proti zadržování vody a zánětu. Pokud se vám nechce do salonu, na internetu můžete najít spoustu videí, jak provádět lymfatickou masáž, ať už ručně nebo guashou. Zaberete to jen pár minut a věřte mi, že výsledek se dostaví okamžitě.
Dejte si nohy nahoru – ale opravdu!
A teď to nemyslím metaforicky. Víte, že když každý večer si dáte nohy nahoru na 20 min, podpoříte váš lymfatický systém, ulevíte od oteklých nohou, úzkostí, podpoříte dobrý spánek a také zažívání?
Potraviny podporující lymfatický systém
Zdravou stravu asi nemusíme připomínat, je to lék na vše. Nicméně jsou určitě potraviny, které přímo podporují náš lymfatický systém – zaměřte se především na potraviny bohaté na vodu a minerály, listovou zeleninu, bobulovité ovoce, mořské řasy, kurkumu nebo zázvor. Podle ajurvédy jsou to také přirozeně červené potraviny – řepa, bobulovité ovoce, třešně nebo brusinky.
Sami můžete vidět, že lymfatický systém má velký vliv na naše zdraví, ale i krásu, přitom je tak přehlížený. Odteď už víte, na co se víc zaměřit a uvidíte, jak vám bude lépe.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Dobrý den, já mám guashu od značky Yage, která k ní prodává i různé oleje (podle typu pleti). Určitě guashu kupujte u ověřených značek a prodejců. Rozhodně ji nepoužívat na sucho. Většinou olej volte podle typu pleti:)
i mě by zajímalo která je nejlepší, hlavně jsou u nich velké cenové rozdíly. jinak já bych žádný olej nepoužila, masírovat na sucho :)