Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Zahrada v zimě – zahradník odpočívá

Nedávno jsem poslouchala na stránkách Jíme jinak rozhovor s Dášou Lužnou o pěti elementech a o tom, jak se moderní člověk vzdálil přirozeným rytmům. A já zjišťuji, že jsem se tedy moc nevzdálila a je mi to příjemné a tak nějak přirozené.

Přehazuji kompost a pletu ponožky

Takže v zimě opravdu odpočíváme. Celou zimu sice přehazuji kompost a propařuji, ale je to vždy jen část dne. V našem kompostu máme kromě žížal i nosorožíky a jejich larvy, kteří se tam vcelku dost množí, tak je při přehazování  stále vybírám a házím na nový kompost.
V dalším čase dělám věci, které během dalších částí roku nestíhám. Tak se třeba učím plést ponožky :)) a podobné věci, čtu knihy, které číst v létě nestíhám.

Čas pro plánování

Další důležitou náplní je plánování na další sezónu.
Na podzim spočítám semínka, která máme, stará vyhazuji a nakupuji semínka na další rok, dělám si osevní plány a vše si pečlivě poznamenávám. Po sezóně má člověk ještě vše v hlavě, tak je dobré si to uspořádat hned, než pak na jaře složitě přemýšlet. A o tom vám chci teď napsat.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Poznámky jako skvělý pomocník pro další sezónu

Zjistila jsem, že jen pozorování zahrady nestačí. To, co člověk vypozoruje, je dobré si poznamenat. Určitě znáte takové to, „to si budu pamatovat“. Věřte mi, nebudete. Po letech (někdy i po roce) se vše slévá a člověk marně vzpomíná, kde rostlo to a to.
Mám několik sešitů a pak hromadu dalších volných papírů s různými poznámkami.

Jeden sešit je pouze pro předpěstování sadby na jaře.
Jsou tam veškeré informace  o tom, kdy jaká semínka zaseji (DATUM), na jakou plochu (PLOCHA) a jaké množství (MNOŽSTVÍ), jaký to byl druh, jaká odrůda (DRUH + ODRŮDA), kdy se rostlinky přepichovaly (PŘEPICHOVÁNÍ), kdy se přesazovaly (PŘESAZOVÁNÍ), do jak velkých květináčů, a pak je také velmi důležitá kolonka POZNÁMKY. Tam píšu, zda byl výsev moc brzy, popř. zda ho posunout na dřív či na později. No a někdy si něco poznamenám a může se stát, že své poznámce vůbec nerozumím:))). Nebo hledám v poznámkách nějakou informaci v domnění, že už si přece zapisuji vše a ono ne… stále se objevují další důležité věci, co si má člověk zapsat.

Pokud bych si všechny informace nezapisovala, tak po pár letech budu stále na začátku, spousta důležitých informací by se mi nespojila. Tak se snažím opravdu zapisovat vše, co mě k dané věci napadá. Třeba to, zda je daná odrůda pro nás vhodná, jak rychle daná plodina roste, zda ji něco ohrožuje.

Další sešit mám určený pro výsadbu a výsev venku na záhoně.
Tam mi stačí zapsat toto: datum, plocha, množství, výsev+ výsadba, poznámky.

Jiný sešit je pro zakreslení zahrady, záhonů, abych věděla, kam můžu další rok vyset a zasadit všechny druhy, aby nebyly po sobě nebo si nějak vzájemně nevadily atd.. Jsou tam zapsány všechny vzdálenosti řádků, spon rostlin, šířka cestiček. Záhon máme rozdělený podle plotových sloupků na sektory a očíslované. Vždy jsem sloupky počítala a říkala si, že si musím dát na plot čísla, tak mi mladší syn před dvěma lety zalaminoval čísla a teď je to dokonalé.

Přidávám i několik fotek mých zápisků. Možná to pro vás bude takový zmatek… věřte, že někdy to je zmatek i pro mě :)) a říkám si: “Co jsem to sem napsala?”, ale i přesto jsou všechny poznámky pro mě k nezaplacení.

Takže takto to děláme my a myslím, že i v malém se dá tímto způsobem dopracovat k nějakému fungujícímu systému v zahradě.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)

5 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Zdravím a děkuji za fajn články o zahradě, inspiruji se… kde bych našla vaše zahradnictví…pokud by bylo v dosahu ráda bych navštívila..

Jani, myslíš, že by to mohla být hlíva? Vyrostlo to na pařezu ořešáku.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Zahrada v červenci

Pokud si pěstujete většinu zeleniny sami, tak určitě znáte to těšení na první okurku, cuketu, rajče atd. Člověk má takto každý den z něčeho radost. Je začá...

Zahrada v červnu

Co v červnu na naší zahradě roste a co ještě budeme vysévat? Jak se správně o rostlinky starat, jak je vyvazovat, vyštipovat, jednotit a jak vysévat nové r...

Každá zahrada je jedinečná

Zahrada je jako člověk. Je živá, proměnlivá, nevyzpytatelná. Ale má ještě jiné vlastnosti, které my občas ztrácíme. Je uklidňující, nekritizující, je svá. ...

„Škůdci“ v zahradě

V tuto dobu vše roste a také začíná být na zahradě vcelku živo. Máme tu „ milé“ a „nemilé“ hosty. Je to jen takové člověčí rozdělení. Kdyby nebyli ti (pro ...

Dvě nezbytnosti pro vaši zahradu

Aby vaše činnost na zahradě byla maximálně efektivní a sklizeň bohatá, je potřeba mít na paměti dvě základní věci.  Pojďme si říct, na co jsme při vlastní ...

Kalendář sázení a setí aneb připravujeme semínka na novou sezónu

Biologické jaro už ťuká na dveře. Máte připravená semínka? Poradíme vám z praxe, jaká kdy vyséváme, co dáváme do skleníku a do ven do půdy. A taky vám pora...