Každá bylina a koření má své specifické vlastnosti a účinky, ale zahřívací byliny mají některé vlastnosti hodně společné. Některé byliny mají pro náš organismus ochlazující účinky, například taková máta a ibišek. Další byliny naše tělo dokážou pěkně prohřát a jiné jsou neutrální a nemají výrazné ani ochlazující a ani prohřívající účinky.
Jak to funguje?
Některé byliny mají různé stupně prohřátí, například cayenský pepř je horký. Většina prohřívacích bylin stimuluje krevní oběh, což je dobré v chladném počasí, kdy máme tendenci více sedět a nehýbat se a potřebujeme rozproudit krev.
Mnohé z nich mají také zahřívací účinky na trávicí ústrojí, pomáhají mu pracovat efektivněji. Některé zároveň příznivě působí na imunitní systém a pomáhají s přetížením a léčbou dýchacích cest.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Hřejivé byliny a koření
- skořice
- hřebíček
- muškátový ořech
- nové koření
- kmín
- cayenský pepř
- kurkuma
- zázvor
- tymián
- oregano
- česnek
Recepty na zahřívací čaje
Čaj z echinacey, tymiánu, rozmarýnu a fenyklového semínka
- Tato aromatická směs bylin, je skvělá na prohřátí těla, když přijdou chladnější podzimní dny. Echinacea stimuluje imunitní systém, tymián má antibakteriální účinky a pomáhá předcházet nachlazení a chřipce, rozmarýn stimuluje oběhový systém, fenykl dodává této směsi aroma a zároveň je zde jako podpůrný trávicí prvek. Směs je také výborným antidepresivem.
- Smíchejte v míse od každé byliny stejný díl a použijte jednu vrchovatou lžičku na šálek, zalijte vroucí vodou a nechte louhovat po dobu 10 minut.
Čaj plný koření
- 1 tyčinka skořice
- 1 lžička strouhaného zázvoru
- 3 lusky kardamomu, rozdrcené
- 3 hřebíčky
- 3 semínka koriandru
- špetka černého pepře
- 1 lžička kvalitního černého čaje
Koření dejte do hrnce a zalijte 250 ml vody, vařte 15 minut. Poté přidejte černý čaj a 5 minut nechte ještě louhovat. Poté sceďte a pijte, dobrou chuť. Můžete přidat ovesné mléko.
Zkuste to taky
Pro podzimní a zimní měsíce jsou tyto byliny a koření velmi vhodné, ale nesmí se to s nimi přehánět a musí být vše vyvážené, protože jinak by mohly mít prohřívací byliny na tělo naopak vysušující účinky a mohlo by dojít ke špatné funkci trávení. Do receptů je proto vhodné přidat i zvlhčující složku, takže se nebojte do čaje přidat například ovesné mléko či proskurníkový kořen.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
👌