Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekodomácnost

Výzkum: Zajímá nás jen naše spotřeba nebo i udržitelnost?

Udržitelná spotřeba je velkým tématem nejen u nás, ale i v mnoha dalších zemích. Jak jsme jako národ dopadli ve výzkumu spotřebitelské udržitelnosti? A co se vlastně hodnotilo?

ČR je na chvostu

V roce 2021 proběhl výzkum, který se uskutečnil ve 14 zemích a zúčastnilo se ho celkem 14 817 respondentů. Týkal se otázek udržitelnosti a spotřebitelského chování. Data z výzkumu ukazují, že nejlépe si vedou země jako Rakousko, Francie, Slovinsko, Německo a Španělsko. (Grafy si můžete zvětšit, stačí na ně kliknout a otevřou se velké přes celou stánku.)

Jaký je česko spotřebitele

  • Potraviny a stravování v souvislosti s udržitelností řeší čeští spotřebitelé jen podprůměrně a skoro polovina považuje přechod na stravu rostlinného původu za nedůležitou, zatímco podle indexu jde o naprosto primární záležitost. Méně než 1 % českých respondentů se označilo za vegany a 1 % za vegetariány. Naopak 57 % konzumuje živočišné produkty a nesnaží se je aktivně omezovat,“ uvedla šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.
  • Češi dle dat z výzkumu považují za nejdůležitější hospodaření s odpady, ale pouze 30% dotázaných se opravdu snaží používat výrobky opakovaně a dlouhodobě až do konce jejich životnosti.
  • Jako největší překážku udržitelného stravování považují dotazovaní z Česka hlavně vysoké ceny potravin (51 %) a nedostatečný výběr udržitelných výrobků (17 %).
  • Ukázalo se, že pro českého spotřebitele je natolik běžné vlastnit automobil, že pouhá pětina respondentů uvedla, že považují za důležité změnit toto spotřebitelské chování a nevlastnit automobil.
  • Překvapivě dopadly také výsledky týkající se otázky šetření energií v domácnostech. Pouze 17% respondentů uvedlo, že bydlí v domě s tepelnou izolací, a to proto, že úprava vyžaduje vysoké náklady anebo v místě bydliště není dostatečná infrastruktura či služby.
  • Podle odborníků je podstatná i oblast cestovního ruchu a považují tento sektor za velmi důležitý, co se udržitelnosti týče. S odborníky, ale souhlasilo pouhých 19% dotázaných.
  • O snížení nadměrné spotřeby dle dat usiluje ve skutečnosti pouhých 13% dotazovaných, což jasně ukazuje, že musíme ještě hodně zapracovat na našem spotřebitelském chování.

A jak na to?

To si povíme zase příště. Klidně se ale už teď podělte o to, jak to vidíte vy. Opravujete staré kousky? Šetříte energií? Co z indexu CSBI je vám přirozené, co blízké a co vzdálené? (Graf si můžete otevřít kliknutím na obrázek).

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

 

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář