Co jsou to lesní zahrady?
Lesní zahradu můžeme chápat jako něco, co kopíruje přirozený přírodní les. V lese najdeme běžně 3 rostlinná patra – byliny, keře a stromy. V jedlém lese obsahuje stromové patro ovocné stromy a skořápkoviny, keřové patro bobuloviny a keřové skořápkoviny a spodní patro vytrvalé druhy zeleniny a byliny.
Výhody lesní zahrady
- Lesní zahrada se neryje.
- Tento způsob zahradničení může dělat každý, kdo má přístup ke kousku půdy.
- Lesní zahrada má nejen významný ekologický přínos pro danou lokalitu, ale i globální pro zdraví celé planety.
- Je druhově rozmanitá.
- Je přirozeně mulčována listy stromů.
- Je to nejpřirozenější forma zahrady.
Co pěstovat v lesní zahradě?
Stromové patro – jabloň, švestka, hrušeň, višeň, třešeň, broskvoň, nashi, moruše, mišpule, kdouloň, hlohy, ořešáky, jeřáby, kaštanovník
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Keřové patro – dřín, líska, rybíz, angrešt, kiwi, muchovník, réva vinná, kamčatská borůvka, hlošina okoličnatá, maliník, ostružiník, bez černý, růže, brusinka, kalina obecná
Bylinné patro + zelenina – špenáty, lebeda, merlík, mangold, řepa přímořská, kadeřávky, bršlice, kopřiva, libeček, svízel přítula, jitrocel, ptačinec, česnáček, pažitka čínská, potočnice, lichořeřišnice, hluchavky, medvědí česnek, topinambury, jahodník, reveň, houby. Neměly by zde chybět ani jedlé květiny a byliny.
Důležitou roli hrají v lesní zahradě i jedlé divoké rostliny, ty by určitě chybět neměly. Jsou výživnější, než ty šlechtěné, mají větší obsah vitaminů, minerálů a bílkovin.
Tip!
Lesní zahradu můžete pojmout jako takový experiment. Nezapomeňte, že na každém pozemku jsou jiné podmínky. Vycházejte z toho, co už o něm víte. Co vám jde anebo nejde pěstovat, podle toho přizpůsobte výběr stromů a rostlin. Také berte ohled na snášenlivost rostlin vůči stínu, některé rostliny ve stínu porostou a jiné nikoliv.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Silvie, díky za článek. Máš tipy, co se Ti osvědčilo? Máme nový pozemek a na něm stařičké švestky. Minulý týden jsem potřebovala přesadit rybíz, tak červený šel za strom a černý před něj :-) Časem k nim dosadím jarní kvetoucí cibuloviny, ať tam máme z jara veselo a když budou švestky kvést, ať tam mají dvojnásobný důvod létat včely. A za bylinné patro tam teď mám monokulturu léčivého pýru :-)))) Časem to snad bude taky rozmanitější :-)
To je skvělá myšlenka. Ráda bych se o dozvěděla více.