Správný partner – kousání
Dostatečným kousáním stravy se nastartuje trávicí proces, získáme z potravy maximum živin a cenných látek, a také sníme méně jídla, což ocení zejména lidé bojující s nadváhou. Sliny potravu v ústech změkčí a tím i usnadní její spolknutí. Dobré kousání pomáhá aktivovat enzymy ve slinách. Pomocí enzymu ptyalinu obsaženému ve slinách se štěpí škroby (sacharidy) na jednoduché cukry a po důkladném rozkousání se tento cukr neukládá v těle ve formě tuku, ale je využit jako zdroj energie. Žaludek neobsahuje enzymy potřebné k trávení škrobů, proto při nedostatečném rozkousání potravy dochází ke kvašení a nadýmání.
Když koušeme málo
Konzumace jídla ve spěchu a nedostatečné rozkousání potravy má za následek špatné trávení. To může být viníkem mnoha chorob. K nejčastějším patří zánět žaludeční sliznice (gastritida), syndrom dráždivého tračníku, divertikulitida, zácpa a bolesti žaludku, které mohou být varovným příznakem vředové choroby nebo vážnějšího onemocnění.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Bez léků to nejde?
Zažívací potíže jsou skvělou příležitostí pro byznys farmaceutických firem. Velmi snadno uvěříme sugestivním reklamám na léky na pálení žáhy, nadýmání, bolesti břicha či zácpu, bez kterých se vlastně „nedá žít“. Mnozí lidé se domnívají, že brát léky je normální, zisky farmaceutických firem se tak zvyšují a zdravotní stav populace se zhoršuje.
Jak se zbavit problémů se zažíváním
Dobrou zprávou je, že většině chorob a problémů se zažíváním lze správnou a promyšlenou prevencí zabránit. Stačí dodržovat následující pravidla:
* Vyhraďte si na jídlo čas a jezte pomalu. Vychutnávejte si jídlo, přivoňte k němu, dejte do úst první sousto a pořádně ho rozkousejte. Každé sousto bychom měli kousat alespoň dvacetkrát.
* Zcela se vyvarujte toho, abyste jedli příliš rychle nebo konzumovali jídlo při chůzi, řízení auta, telefonování nebo při sledování televize či počítače.
* Snažte se jíst pravidelně a pokud možno nevynechávejte jednotlivá jídla, vyhnete se tak přejídání.
* Mezi jednotlivými jídly by měla být alespoň tříhodinová přestávka. Nejezte ani nic neochutnávejte a nemlsejte, pokud ještě nemáte strávené předchozí jídlo. Žaludek musí zpracovat a strávit například i malý kousek čokolády či jednu sušenku.
* Nejezte ve stresových situacích a při emocionálním vypětí, narušíte tím trávení, neboť trávicí trakt velmi citlivě reaguje na duševní rozpoložení. Je velmi důležité, abychom při jídle byli klidní a trpěliví. Jezte vsedě, soustředěně a s radostí.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář