Žlučník – projevy zánětu
Žlučník je malý vakovitý orgán, nasedající na spodní část jater, ve kterém se skladuje žluč, která se v játrech vytvořila. Kromě toho napomáhá přechodu žluči do tenkého střeva, čímž reguluje trávení. Pohledem východní medicíny žlučník podporuje ve své činnosti slezinu a žaludek, což jsou oblasti důležité pro efektivitu našeho trávení. Je funkčně úzce spojen s oblastí jater.
Akutní zánět žlučníku, neboli cholecystitida, se může projevovat:
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout
- ostrou bolestí či tlakem v pravém podžebří; může vystřelovat až do zad či k pravému rameni
- nevolností až zvracením
- horečkou
- napětím břišní stěny v oblasti jater, žlučníku
- zažloutlou pokožkou či bělmem (při poruchu odtoku žluči)
Jak poznat bolest od žlučníku jsme popsali v článku Bolest žlučníku a jak jí poznat. Akutní zánět žlučníku mohou kromě klinických příznaků odhalit laboratorní testy a zobrazovací metody. Při chronickém zánětu jsou v popředí trávicí potíže, jako je nadýmání, průjmy, pocity plnosti či nechutenství.
Zánět žlučníku – příčiny
Jaké jsou příčiny vzniku zánětu žlučníku? Může se jednat o ucpání žlučovodu žlučovým kamenem, v krajním případě nádorem, případně dojde k poruše odtoku žlučí kvůli onemocnění nervového či svalového charakteru, dále se může rozvinout bakteriální infekce (šířením z okolí).
Nejčastější příčinou zánětu žlučníku jsou žlučové kameny. Co je způsobuje, jak se jich zbavit a jaký vliv má při jejich vzniku psychika, jsme probrali v rozhovoru s terapeutkou čínské medicíny.
Jak podpořit žlučník?
Při akutních potížích se žlučníkem zůstaňte v klidu. Na oblast jater aplikujte na hodinu bramborový obklad, který zklidňuje otok a bojuje proti zánětu. Vycumlejte kousek umeboši švestičky, dejte si kuzu nápoj (recept zde) – tento postup provádějte několik dalších dní. Popíjejte teplý čaj Bancha. Stravu výrazně odlehčete, dejte si kratší půst, jako první jídlo si dejte obilnou kaši congee bez tuku, úplně vynechte živočišné tuky, česnek, cibuli, pikantní stravu. Při neustupující, zhoršující se bolesti, zchvácenosti, bledosti, zrychleném tepu či přítomném zvracení je na místě návštěva lékaře či pohotovosti.
Pro zlepšení zdraví žlučníku je důležité následně celkově upravit stravovací návyky a zaměřit se na zdravější životní styl. Jednou z častých příčin obtíží bývá přejídání, proto se snažte jíst menší porce a dodržovat pravidelné intervaly mezi jídly. Zařazení krátkodobých půstů může být také velmi přínosné. Jezte nejpozději do 18., v létě do 19. hodiny, jídlo konzumované později večer je již obtížněji stravitelné.
Soustřeďte se na přípravu jídel z kvalitních základních surovin, jako jsou celozrnné obilniny, čerstvá sezónní zelenina a luštěniny. Množství vlákniny zvyšujte postupně a dbejte na správnou přípravu luštěnin, aby vás nenadýmaly, začněte s lehce stravitelnými druhy. Stejně tak pozvolna s nadýmavými druhy zeleniny, nedávejte si jich velké množství a jezte je vždy tepelně upravené. Snižte celkové množství používaného tuku při přípravě jídla, nejezte syrový olej.
Vyhýbejte se co nejvíce průmyslově zpracovaným potravinám, které často obsahují nezdravé tuky, přidané cukry a různé chemické látky. Dále snižte množství používaných tuků a jednoduchého cukru.
Co dále dělat pro to, aby se žlučník začal uzdravovat, čtěte v článku Onemocnění žlučníku a příznaky. Pokud chcete pečovat o zdraví žlučníku preventivně a tápete, jak stravu uchopit, pusťte si náš úvodní online kurz Jak začít, kde se dozvíte prvotní důležité informace. Pokud máte potíže, neváhejte se ozvat do komentářů pod článkem. Mějte svoje zdraví ve svých rukou!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář