Tisíce let stará zelenina
Dýně nebo-li tykev, patří mezi čeleď tykvovitou a pochází ze Střední Ameriky. Řadí se mezi nejstarší plodiny, neboť pochází již z doby 5000 let před naším letopočtem. V současné době můžeme pěstovat nebo koupit mnoho různých druhů a odrůd (Není dýně jako dýně. Poradíme, jak kterou použít v kuchyni). Mezi nejoblíbenější druhy patří hokaido, špagetová dýně, máslová dýně, Goliáš, muškátová tykev a dýně obecná.
Zázračné dýně
Dýně sice obsahuje až 90 % vody, ale k tomu v ní najdeme vlákninu, vitamíny a minerální látky. Z vitamínů je to vitamín C, A, E, K, B1, B2, B3, B5, B6 a z minerálů železo, měď, draslík a hořčík.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
- Dýně patří k potravinám s nejnižším obsahem tuku a sodíku, což jsou látky ohrožující srdce a arterie.
- Obsahuje poměrně málo sacharidů, ještě méně proteinů a skoro žádné tuky.
- Na druhé straně vyniká větším množstvím betakarotenu (provitaminu A) a minerálů jako jsou draslík a vápník. Navíc obsahuje velké množství rozpustné vlákniny, takže působí v žaludku sytě a dobře zažene hlad.
- Všechny druhy dýní pomáhají snižovat krevní tlak, protože obsahují velmi málo sodíku a hodně draslíku. Proto také brání tvorbě krevních sraženin v arteriích.
- Mají diuretické, laxativní a hlavně protirakovinné účinky.
- Lidé s vysokým tlakem mohou dýni jíst každý den v jakékoliv formě, ale solit by ji měli velmi málo, protože by tím snížili její účinky. Dýně totiž působí v ledvinách jako slabé diuretikum, podporuje tvorbu moči a vylučování tekutin z těla.
- Vláknina dýně je rozpustná a působí jako mírné projímadlo, které nedráždí střeva.
- Dýně mají navíc vysoký obsah alkalizujících minerálních solí a dužina dýně neutralizuje nadbytek žaludeční kyseliny.
- Mají příjemně sladkou chuť a pomáhají při čištění organismu.
- Kromě toho jsou dýně vhodné při poruchách funkce žaludku, onemocnění sleziny a slinivky. Jsou vynikající pro diabetiky.
Protirakovinné účinky
Dýně a brukvovitá zelenina jsou potravinami s nejvyšším protirakovinným účinkem. Obsahují totiž tři nejúčinnější látky rostlinného původu, u kterých byl prokázán antikarcinogenní účinek a to je betakaroten, vitamin C a vláknina.
Zhubněte s dýní
Díky tomu, že obsahuje velmi málo sacharidů, skoro žádné tuky a hodně rozpustné vlákniny, navozuje pocit plnosti, dokáže zasytit na delší dobu a navíc vám dodá spousty živin. Nejedná se tedy o tzv. prázdné kalorie.
Má také velmi pozitivní vliv na naše trávení a detoxikační účinky, které se velmi hodí při shazování kilogramů, protože pomáhá vyloučit z těla odpadní látky. Obsahuje navíc lipolytický enzym, díky kterému se snadněji štěpí tuky a ty se pak snáze odbourávají.
Účinky dýně na zdraví
Shrňme si tedy všechny pozitivní účinky dýní na naše zdraví:
- Posiluje imunitní systém.
- Má detoxikační vlastnosti a očistí tak organismus od škodlivých látek.
- Působí protizánětlivě.
- Má močopudné účinky a očisťuje ledviny.
- Pomáhá snižovat krevní tlak.
- Má pozitivní vliv na štěpení tuků a spalování tukových zásob.
- Omezuje hlad kvůli vyššímu obsahu vlákniny.
- Má ochranný vliv na sliznici žaludku.
- Dýně patří mezi potraviny s nejvyšším protirakovinným účinkem.
- Dýňový olej slouží jako prevence infarktu, kornatění cév a dalších nemocí.
Dýňové recepty
Dýně jsme si naprosto zamilovali, takže je najdete ve velkém množství našich receptů. Stačí zadat do vyhledavače na Jíme Jinak heslo dýně a budete mít z čeho výbírat.
Nejraději máme dýňovou polévku, omáčku nebo dýni jen tak pečenou na plechu v troubě s česnekem a olejem. Skvělá je také dýně udušená jen na cibulce nebo dýňové rizoto. Dýně se dá smažit v těstíčku, péct v troubě, zapékat či mixovat do sladkých dezertů a přidat do různých pokrmů. Naše nejoblíbenější recepty najdete v článku Dýňománie: 40x inspirace na zdravé recepty z dýně.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Dobrý den. Nevíte prosím, jestli lze dýni jíst syrovou? Četla jsem nedávno v jednom cestopisu z Ruska, že si cestovatel pochutnával na syrové dýni, kterou jedl jako meloun. 🙂
A jak je to pokud mám nízký tlak?Je fakt, že po dýňových hodech na podzimním detoxu se mi často motá hlava. Nízký tlak je důvod proč nikdy nevyřazuji čaj, protože mi ho hází do normálu. Dýně miluji, ale začínám si říkat, jestli to není ten důvod proč mám zase nízkotlakovou malátnost.