Domů > Magazín > Zdraví

Zdravé snídaně: 20+ receptů pro energický začátek dne

Snídaně se často označuje za nejdůležitější jídlo dne, a to zcela právem. Je to první jídlo, které tělo dostane po dlouhé noci bez potravy, a poskytne vám energii potřebnou k zahájení dne. V dnešní uspěchané době však není výjimkou, že snídani zanedbáváme nebo ji nahrazujeme nezdravými potravinami. Ukážeme vám, že to jde i jinak.

A jak správně nastartovat vaše trávení, což se následně projeví v průběhu celého dne? Začněte den teplou zdravou snídaní ve formě polévky nebo obilné kaše (nejlépe se zeleninou). Studené jídlo po ránu totiž brzdí trávicí pochody (zchladí se tzv. trávicí oheň), oslabuje a zpomaluje trávení, což v důsledku hatí například i snahu o hubnutí. Jogurty, kefírová mléka a ovocné šťávy po ránu tedy opravdu nejsou dobrou volbou.

Co ve vašich snídaních nesmí chybět

Aby byly vaše snídaně nejen lahodné, ale také pestré a nutričně vyvážené, nezapomeňte do nich zařadit následující potraviny:

💡TIP: Sada na letní hubnutí - stáhni si hned teď ZDARMA.

  • obiloviny (např. rýže, pohanka, kroupy, jáhly, quinoa),
  • luštěniny (např. čočka, fazole, cizrna, hrách),
  • semínka (např. sezam, len, slunečnice, dýně, konopné),
  • zeleninu (kořenová, listová, kulatá).

Všechny jmenované potraviny dodají vašemu tělu potřebné živiny, bílkoviny, minerály, vitamíny a další cenné látky, které ke správnému fungování během dne potřebuje. Snadno z nich vykouzlíte zdravé a chutné snídaně, které si zamiluje celá vaše rodina. Dokonce i děti jí rády jinak!

A čemu se naopak obloukem vyhnout

Správná snídaně nemá obsahovat potraviny, které vašemu tělu obecně nedělají dobře. Proto rozhodně při startu dne vynechte:

  • potraviny zatěžující organismus (plné potravinářské chemie jako jsou barviva, konzervanty apod.),
  • průmyslově zpracované potraviny,
  • potraviny, které zahleňují (např. potraviny s přidaným cukrem),
  • obecně vše, co se těžko tráví (např. fast food).

Doporučujeme vyřadit z vašich snídaní také:

  • maso,
  • mléko a mléčné výrobky,
  • vejce,
  • bílou mouku.

Cereálie plné barviv a přidaného cukru zalité mlékem tak vašemu tělu rozhodně neprospějí. Všechny výše jmenované potraviny totiž naše těla zatěžují. Jejich vyřazením ze stravy předcházíte nemocem a navíc tolik nezatěžujete přírodu. To je důvod, proč na Jíme Jinak tolik milujeme prvopotraviny a čerstvé jídlo.

Praktické tipy pro přípravu zdravých snídaní

  1. Připravte si ingredience předem, například namočení ovesných vloček či jiných obilovin přes noc vám pomůže ráno ušetřit čas.
  2. Experimentujte s novými recepty a zkoušejte nové kombinace ingrediencí. Pokud teprve začínáte jíst jinak, možná je pro vás obilná kaše se zeleninou velkou výzvou. Uvidíte ale, že vám vaše trávení poděkuje.
  3. Udržujte pestrost stravy a recepty obměňujte. Příliš jednotvárná strava vašemu tělu neprospěje a navíc vás začne velmi brzy nudit. Dopřejte si raději široké spektrum živin i chutí.
  4. Dodržujte pitný režim, abyste své tělo po spánku dostatečně hydratovali. Sklenice vody s citronem či jablečným octem (doporučujeme vyzkoušet teplou vodu) nebo hrnek bylinkového čaje vám udělá dobře.

20+ tipů na zdravé snídaně

Recepty na snídaňové polévky

Recepty na snídaňové obilné kaše

Zdravá snídaně je základem pro úspěšný den plný energie a vitality. Investovat čas do přípravy kvalitní a vyvážené snídaně je obrovským přínosem nejen pro vaše fyzické zdraví, ale i pro vaši psychickou pohodu a produktivitu. Vyzkoušejte některé z našich tipů a receptů a začněte svůj den správně!

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

6 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

284
64

Reflex.cz: V jídle je skryté nebezpečí i naděje. Rozhovor s Evou Cikrytovou

Co je skutečně zdravé a co se jako zdravé jen tváří? Může strava ovlivnit chronické nebo dokonce genetické nemoci? Je se s pomocí jídla zbavit léků? Zvládn...
360
25

Jak pečovat o plíce

Pokašlávání, chrapot, zhoršená imunita, ale i suchá pokožka nebo chrápání – všechny tyto potíže mohou souviset s oslabenou energií plic. Jakou stravu...
Blog
klub
26

Crohnova choroba – jak zlepšit stav střev

Proč dochází k onemocnění Crohnovou chorobou. Jaká je prevence a jaká pomoc při akutní fází. Co dělat při chronickém stavu. Jak upravit stravu, aby se stře...
26
2

Co na zklidnění žlučníku

Co dělat, když vás bolí žlučník.

Pálení žáhy a jeho příznaky i příčiny

Bojujete s pálením žáhy? Nejste sami! Přečtěte si náš článek, kde odhalíme příznaky a příčiny tohoto častého zdravotního problému. Ukážeme vám také jednodu...
107
3

Vědecky prokázáno: Běžně kupované potraviny ničí srdce i mozek

Mnoho potravin, které běžně jíme, nebo které jsou dokonce považovány za zdravé, patří do skupiny vysoce zpracovaných potravin. Obrovská studie prokázala, ž...