Co výhonky obsahují
U výhonků platí to, co u klíčků. Obsahují velké množství vitaminů A, C, D, E, K a B-komplexu, dále vápník, fosfor, magnezium, železo a jiné minerály. Dále obsahují bílkoviny a velké množství exogenních enzymů, které podporují ozdravné procesy v těle a dobře působí i na úbytek váhy.
Během procesu klíčení se vzbudí spící energie, semínko začne růst a množství vitamínů a enzymů zmnohonásobí svůj objem. Budeme-li výhonky jíst, dostaneme právě tuto vitální energii, posílíme imunitu a pomůžeme tělu zbavit se škodlivých látek.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Co s výhonky
Výhonky používáme je jako zelenou posypku na pečivo, do polévky, na jídlo nebo přidáváme do salátů. Můžeme je samozřejmě přidávat i do vaření, ale tam se chuťově ztratí a část vitamínů zbytečně zničíme, takže si čerstvé výhonky spíše šetříme na podávání v syrovém stavu.
V čem klíčit a nechat růst
Můžete si pořídit klíčící misku. Prodávají se krásné skleněné, keramické nebo plastové. Můžete mít jednovrstvou nebo s několika vrstvami pro klíčení více druhů semínek. Klíčit můžete také na sítku, které položíte na misku a přiklopíte talířkem. To je výhodná varianta tam, kde je více strávníků a velká spotřeba klíčků.
Klíčit se dá i ve skleněné lahvi překryté gázou, kterou postavíte “na hlavu”, aby odtekla přebytečná voda. Kutilové klíčí i v nápojových krabicích či plastových lahvích, do kterých dělají otvory. Tyto lahve propláchnou a vodu nechají odtéct přímo ve dřezu. Jakou nádobu zvolíte tedy necháme na vás, důležité je znát postup, který je velmi snadný.
Postup
Potup je stejný jako u klíčení, jen po vyklíčení už nepřiklápíme, ale necháme na světle vyrůst lístečky:
- Semena důkladně propláchneme ve studené vodě, případně probereme a ošklivé kusy odstraníme.
- Pak je vložíme do studené vody a necháme přes noc nabobtnat. Vody bude potřeba cca trojnásobek.
- Druhý den je vložíme do klíčící misky, na sítko nebo do plastové lahve s otvory pro odtok vody.
- Klíčky dvakrát denně propláchneme vlažnou vodou a vodu necháme okapat. Klíčky v ní nesmějí stát, zkazily by se. Misku či lahev nechte v tmavším koutě při pokojové teplotě. Pokud budou na světle, rychle vyrostou lístečky a chuť už nebude tak sladká.
- Během dvou až tří dnů čočka naklíčí. Část můžeme odebírat a jíst, zbytek necháme růst.
- Naklíčenou čočku necháme na světle, nepřiklápíme, aby lístečky mohly získat chlorofyl a zazelenaly se.
- Když vyrostou lístečky, stříháme natě a používáme jako zelenou posypku. Semínko a kořínek už nejíme.
Jakou čočku použít
Použít můžete všechny druhy čočky. Zelenou, hnědou, černou i červenou. Každá má svoje výhody ve vyšším obsahu určitých látek. Červená je například bohatší na železo, vidíte ji na fotkách.
Zkuste to
Je to skutečně jednoduché, vyzkoušejte to a dejte vědět, zda se výhonky povedly a jak vám chutnaly!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Ahojky, chtěla bych se zeptat, jestli tedy můžeme jíst celé i se seminkem, když v bodě 7 je napsané nejíst a v diskuzi ano. Dekujii
Dobrý den,
chci se zeptat, klíčím čočku ve sklenici a už mám klíčky,tak jsem ji vysypala na misku,ale nevím jeslti ji mám proplachovat nebo postřikovat vodou,aby mi rostly lístečky.Děkuji.