Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Postup
- Cibuli nakrájíme na půlměsíčky, cuketu na větší špalíčky, žampiony a mrkev na plátky, čínské zelí na nudličky, brokolici a květák na růžičky.
- Do woku dáme lžíci oleje a vhodíme cibuli. Osolíme a lehce orestujeme.
- Přihodíme žampiony a posypeme mletým římským kmínem a zakapeme sójovou omáčkou.
- Opět chvilku restujeme a přidáme zbývající zeleninu.
- Chvíli mícháme, pak podlijeme troškou vody a pár minut podusíme pod pokličkou.
- Ke konci přidáme nasekaný čerstvý tymián.
- Ve studené vodě rozmícháme kuzu nebo kukuřičný škrob.
- Když je zelenina tak akorát měkká a tak akorát křupavá (začátečníci ochutnají, pokročilí už to mají v oku), přidáme vodu s rozmíchaným kuzu/škrobem.
- Mícháme do zhoustnutí omáčky a dochutíme podle potřeby lžící rostlinné smetany a sójovou omáčkou.
Praktické
- Vytvořit toto jídlo je otázka pár minut. Pokud už máte uvařené obilí, stačí je mezitím jen přihřát. Pokud žádné nemáte ani namočené, ani uvařené, dejte jako první vařit něco rychlého: kuskus, bulgur, bílou rýži, těstoviny nebo jáhly.
- Výborná je kombinace s celozrnnou rýží nebo těstovinami. Pak je to rychlá chutná večeře.
- Kdo potřebuje připravit kompletní talíř, doplní ještě bílkoviny v podobě luštěnin. Můžeme na talíř dát porci čočky, fazolí, hrachu atd. nebo je můžeme vmíchat k zelenině a houbám do woku. Nemáme-li nic namočeného nebo uvařeného, sáhneme po tofu či tempehu.
- Dokonalosti dosáhneme přidáním zeleniny napařené, kvašené a čerstvé (list salátu, ředkvička, zelená posypka).
- Pro verzi bez sóji hrachovou, cizrnovou nebo pohankovou omáčku místo sójové nebo pokrm více osolte.
- Pro verzi bez lepku je třeba používat sójovou omáčku tamari nebo jinou nepšeničnou verzi omáčky na dochucení, ne shoyu, případně pokrm více osolte.
Obměna
- Můžete do woku dát úplně jinou zeleninu a jiné koření a dostanete pokaždé jiné jídlo. Změnu také docílíte velikostí a tvarem krájené zeleniny.
Děti
- Jídlo je vhodné pro děti cca od 2 let, protože používáme olej, sůl, sójovou omáčku a koření. Vaříme-li zároveň pro malé dítě, dochutíme si jídlo sójovou omáčkou, kořením a smetanou až po odebrání porce pro dítě. Miminkům můžeme ze stejných ingrediencí uvařit v samostatném kastrůlku jen ve vodě nebo s trochou oleje a soli či bez podle věku dítěte, ale vynecháme koření a smetanu.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Zítra budu vařit uších se těším
Mnaaaaaam ♥️ měli jsme k palačinkám