Pojem Zero Waste, v češtině nulový odpad, představuje moderní životní styl, který spočívá v redukci vzniku odpadu. Zaměřuje se na to, aby společnost přestala produkovat nadbytečný odpad a žila ruku v ruce s přírodou a využívala především její zdroje. Tento životní styl se řídí několika zásadami:
Vzdát se nekontrolovatelného nakupování a hromadění zásob
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Každý už jsme se někdy v životě stali obětmi slevového šílenství obchodů s oblečením a nechali se strhnout nákupem věcí, které jsme ve finále využili pouze párkrát, ne-li vůbec. Tato lákadla se snažte ignorovat. Nejlépe uděláte, když budete kupovat neutrální a nadčasové oblečení, které je kvalitní a vydrží vám déle. To samé platí i pro nákup potravin. Vždy nakupujte raději kvalitnější produkty v menším množství, než levné náhražky, které škodí vašemu zdraví.
Minimalismus
Další zásadou Zero Waste je minimalismus, tedy obklopování se věcmi, které opravdu využíváte a zbavení se těch, na které jste už dávno zapomněli. Pozitivní dopad na lidskou psychiku má život ve vzdušném a prostorném místě, ne v přeplněných místnostech, ve kterých není pomalu k hnutí. Proto zvažujte nákup nových věcí a v případě poruchy nějakého domácího spotřebiče zkuste nejprve kontaktovat opraváře, než se vypravit do obchodu pro nový. Mezi výhody minimalismu patří rychlejší a snadnější úklid vaší domácnosti, no upřímně, koho baví neustálé utírání prachu z dekorativních předmětů a odsouvání dekorací při luxování?
Vyvarovat se nákupu a používání produktů na jedno použití
Vydáte-li se nakoupit, tak vždy s textilní taškou či batohem. Velký podíl odpadu tvoří právě jednorázové papírové tašky či ještě hůře igelitové sáčky. Nakupte si do zásoby znovu použitelné látkové (síťkované) sáčky a vyvarujte se nákupu již zabalených věcí. Skvělým příkladem je ovoce a zelenina, vždy vybírejte ty, které jsou bez jakéhokoliv obalu, u okurek, rajčat či jablek je obal zcela bezpředmětný. Ideální volbou je nakupování ve specializovaných obchodech, kde všechny potraviny jsou bez obalu. Tedy vámi volitelné množství těstovin, luštěnin, ořechů a mnoho dalšího si jednoduše navážíte do svých nádob či látkových pytlů.
DIY
„Do it yourself“, v překladu “vyrob si sám“, je další cestou, jak být Zero Waste. Věděli jste, že čistící prostředky si snadno lze připravit i ze surovin, které běžně používáte ve vaší domácnosti? Jedná se především o jedlou sodu a ocet. Jedlá soda skvěle poslouží jako čistič odpadu a v kombinaci s octem zatočí s nečistotami v koupelně i s mastnotou v kuchyni. A co se týče kreativity, ta nemá žádné limity. Pokud se u vás doma vyskytne něco, co už nepoužíváte, zkuste to přetvořit na něco, co ještě poslouží. Například ti šikovnější mohou přešívat staré oblečení či látku z obnošených kousků využít na povlaky na polštáře nebo ji jednoduše použít jako hadr na úklid.
Je pochopitelné, že v dnešní době, ne všichni jsou schopni být na 100 % Zero Waste, nicméně nad produkcí odpadu by se měl zamyslet každý z nás. Pro začátek úplně postačí, když si začnete uvědomovat svůj vyprodukovaný odpad a ztotožníte se s některými body výše uvedených zásad. Tak přeji hodně úspěchů a výrazně málo odpadu!
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář