Co se děje při stresu
Při stresu se uvolňují hormony, které jsou zodpovědné za reakci na stresový podnět. Tímto podnětem může být cokoliv od hrozby úrazu, napadení, přes ztrátu, akutní problém v práci či hádka s druhým člověkem. Hormony naše tělo a mysl ladí tak, abychom mohli adekvátně zareagovat. Jejich vlivem dochází ke zvýšení krevního tlaku, srdečního tepu, napětí a prokrvení svalů, uvolňování energie.
Problém nastává, pokud je stresových podnětů příliš, jsou časté či je člověk v permanentním, byť mírném stresu. Znamená to totiž neustálé dráždění a následné možné vyčerpání adaptačních mechanismů. Může to vyústit do problémů se srdečním oběhem (např. vysoký krevní tlak), imunitních potíží, trávicích problémů, ale i depresí či úzkostí. Proto je důležité vnímat svoje tělo dříve, než se tyto potíže rozvinou.
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Zimnice jako projev stresu
Někdy se stres projevuje zimnicí či pocitem vnitřního třesu. Je to dané nadměrnou a mimovolnou stimulací svalů při stresové reakci, přesunem krve z periferie do hlavních svalů, srdce a mozku, ale i působením silných emocí.
Kromě stresu se zimnice může objevit při infekci, horečce, hypoglykémii (značí to oslabenou slezinu), může doprovázet anémii, poruchy štítné žlázy, úzkostné projevy, nebo jako vedlejší účinek některých léků.
Co s tím?
- Pokuste se zastavit, zklidnit se pomocí dechu – např. nádech na 3 doby, výdech na 5 dob. Vědomé dýchání pomáhá uklidnit nervovou soustavu a snížit hladinu kortizolu, čímž se často snižuje i pocit zimnice a třesu.
- Buďte v teple – Podle situace se pokuste zahřát pomocí teplého čaje (nikoliv kávy), zahalte se do svetru, nebo se přikryjte dekou, použijte nahřívací polštářek či solný obklad. Teplo může pomoci uvolnit svalové napětí a zmírnit pocit chladu.
- Můžete se zkusit protáhnout, lehce si zacvičit – Protažení nebo jemné cvičení, jako je jóga nebo krátká procházka, může rozproudit krevní oběh a snížit napětí ve svalech, které se při stresu stáhnou.
- Využijte relaxační techniky – Meditace, vizualizace (např. představa tepla, slunečních paprsků, které vás zahřívají) nebo progresivní svalová relaxace (střídavě napínáte a uvolňujete jednotlivé svaly těla) mohou pomoci uklidnit mysl a tělo. Zimnice často ustupuje, když se tělo přepne zpět do klidového stavu.
- Po zklidnění hledejte příčinu stresu – Pokud je stres dlouhodobý, je důležité najít způsoby, jak jeho zdroj řešit, nebo pracovat na technikách, které vám pomohou lépe zvládat každodenní napětí.
Další informace o tom, co je to stres, jak působí v našem těle a co dělat, abyste byli vůči stresu odolnější, čtěte v článcích: Stravou proti stresu, Co je to vlastně stres, Jak zvládat stres, Hormony stresu a jejich působení v těle.
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář