Alpro patří do skupiny značek DANONE
V reklamní kampani Alpro klade důraz na přírodu symbolizovanou animovanými postavičkami veverky a sovy. Reklama i hlavní slogan Alpro zní opravdu pěkně a tváří se jako skvělá náhrada mléčných produktů pro vegany, alergiky na laktózu nebo kohokoliv, kdo se chce stravovat zdravěji.
“Probuďte se do světa lahodných rostlinných chutí.
Alpro – Užijte si vitalitu z přírody.“Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
Nicméně to, že Alpro teď patří pod skupinu značek DANONE, nás trochu znejistilo. Už dříve jsme upozorňovali, že Danone bylo německou organizací Foodwatch označeno za mistra v klamání zákazníků. Spoty na Activii i Actimel jsou téměř dokonalou lží (1, 2). Proto jsme se rozhodli podrobně prostudovat i Alpro.
Historie Alpro: od sóji k alternativám
Značka Alpro vznikla na vlně nefermentované sóji na všechny způsoby v 80. let minulého století (u nás až v 90. letech). Postupně se ale dostávalo do povědomí, že nefermentovaná sója není vhodná pro naše zdraví, a tak Alpro přišlo s dalšími alternativami – obilnými a ořechovými.
Alpro nápoj je voda s umělými aditivy, cukrem a pouhými 2 % mandlí
Pojďme se podívat na konkrétní výrobky společnosti Alpro. Alpro je nejznámější svými rostlinnými mléky (nápoji). Když odhlédneme od toho, že většina Alpro mlék je slazená (ale mají i neslazené řady), tj. na 100 g cca 3/4 kostky cukru (u mandlového), možná nás zaujme procentní zastoupení ořechů.
Například v mandlovém mléce se nachází pouze 2 % mandlí v 1 l! Zkuste si doma udělat nápoj ze 4 kusů mandlí a 200 ml vody a napít se. Kdybyste nevěděli, že jste tam rozmixovali 4 mandle, nepoznáte, že pijete mandlové mléko a ne čistou vodu. Když si ale dáte skleničku mandlového nápoje od Alpra, pocítíte ten rozdíl. Stačí přidat cukr (cca 6-7 kostek), fosforečnan vápenatý, sůl, stabilizátory (karubin, guma gellan), emulgátory (slunečnicový lecitin) a umělé vitamíny (B2, B12, E, D2), a najednou vznikne “mandlové mléko” za 70 Kč – tj. necelý litr vody, (cukru), umělých aditiv a cca 20 g mandlí! K porovnání si můžeme vzít složení mandlového nápoje z DM, kde je mandlí 7 % a žádné další umělé látky. Tak chutná pravé mandlové mléko a jeho cena se pohybuje okolo 60 Kč.
To je ta slíbená vitalita z přírody?
A ještě jedna věc. Alpro ořechy pro výrobu nápojů praží. Právě kvůli chuti. Pražením získají mandle o úroveň intenzivnější a pro naše chuťové pohárky lepší chuť. Obsah makroživin se tím nezmění, ale sníží se množství vitamínů, které se ztrácí tepelnou úpravou (vitamin B1, B5 i E). Pražením ořechů nad 180°C dochází k denaturaci bílkovin, k oxidaci tuků (2, 3, 4) a tvorbě toxických akrylamidů (4). Novinkou v sortimentu je Alpro už i nápoj z nepražených mandlí (2,1 %). Když se ale podíváte pořádně, ve složení objevíte aroma. Proč asi? Jinak by takový nápoj nechutnal po mandlích.
Mandlové mléko za pár kaček doma
Tímto článkem jsme vás chtěli upozornit, že ne všechno, co se tváří jako zdravé, je opravdu zdravé nebo vhodné. Samozřejmě se nic nestane, pokud si občas taková nápoj koupíte. Pokud vám ale můžeme doporučit, vyhněte se těmto nápojům, nepodporujte Danone svými penězi a vyrobte si stejné mléko raději doma. Kupte si kvalitní mandle (nebo jiné ořechy), nejlépe je přes noc namočte (tím získáte velmi výživnou potravinu – proč?) a během 5 minut máte vlastní mandlové nebo jiné mléko, které obsahuje přirozeně vitamín B1 a E a nemusí tam být přidaný uměle.
zdroj: vyvazenezdravi.cz
PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Komentáře
Dobry den. Pred tyzdnom sa mi stala taka vec, ze som vecer vypila 2 pohare sojoveho mlieka Alpro. Sojove mlieko bezne pijem (ine znacky), nemam problem so sojou, jedavam pravidelne tofu, tempeh, sojove jogurty. Hodinu po vypiti mlieka som dostala taku silnu alergicku reakciu, ze som skoncila v nemocnici na pohotovosti. Bola som cela flakata, kaslala som, nemohla som dychat, lebo mi opuchli sliznice v nose. Vsetky ostatne potraviny, ktore som v ten den jedla, som uz odvtedy otestovala a ziadny problem. Myslite, ze to mohol byt konkretne problem so znackou Alpro? Ze konkretne toto mlieko obsahuje nejaku zlozku, na ktoru som tak zle zareagovala? Dakujem za radu
Dobrý den, asi nebudu na stejné “vlně” jako všichni zde, ale komentář si nemůžu odpustit, protože vychvalování rostlinných nápojů překročilo únosnou míru snahou protlačit je do základních škol (projekty “mléko, ovoce, zelenina do škol…”). První věc je přečíst si etikety, kde zjistíte, že si z minimálně 80% kupujete vodu a cukr. Bílkoviny a nutričně důležité prvky oproti normálnímu mléku skoro žádné, vitamíny a vápník občas uměle přidané. Prostě chemický koktejl, ale to nejdůležitější se nedočtete – a to jsou alergeny a v neposlední řadě těžké kovy. Jako analytik jsem se podílela na studii rostlinných nápojů, přímo na měření koncentrací těžkých kovů a výsledky jsou alarmující! Každá zdrojová surovina pro rostlinné nápoje různě přispívá obsahem různých těžkých kovů, takže se nedá říct, že některý je lepší než jiný – v každém je něco špatně – kadmium, olovo, nikl, arsen, hliník, chrom! A ne zanedbatelně – 10-100x vyšší obsahy než v kravském mléku. Já tyto nápoje vidím jako náhradu mléka pro lidi s laktózovou intolerancí (občas), ale určitě ne pro pravidelnou konzumaci a už vůbec NE pro děti!