Domů > Magazín > Blog

Zvracení a průjem aneb co je příčinou a co vám pomůže

Zvracení a průjem může mít mnoho důvodů. Od akutního projevu těla, které se snaží vypudit škodliviny z těla až po chronické. Objevte přičiny a zjistěte, jak si od nepříjemných projevů pomoct.

Zvracení

Nepříjemný tělesný projev, který má však důležitou funkci. Jedná se o ochranný a přirozený reflex, při kterém se naše tělo chrání a brání před působením škodlivých látek. Jelikož jde o nervově řízenou reakci těla, které se snaží vypudit škodlivé látky, nemáme nad ním kontrolu. Příčin může být mnoho, podívejme se na některé z nich.​

Žena na posteli si zakrývá ústa při pocitu na zvracení.

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to

Příčiny zvracení

Rozdělme si příčiny zvracení na dvě kategorie.

  1. Akutní
  2. Chronické

Pokud se jedná o akutní projevy, zvracení při správných stravovacích postupech vymizí do dvou dnů. Příčinou je ve většině případů intoxikace těla špatným jídlem. Zamyslete se, jestli jste v nedávné době nejedli jinde či něco jiného, než je pro vás běžné.

U chronických projevů je důležité rozpoznat primární příčinu a začít ji řešit. Mezi příčiny zvracení spadá intoxikace těla po požití škodlivých látek, napadení parazity či potravinové alergie a intolerance. Zvracení doprovází také různé druhy onemocnění trávícího traktu či nadměrná konzumace alkoholu.

Zvracení a průjem

Pokud se ke zvracení přidává i průjem je důležité zjistit příčinu. Jestli je to možné, navštivte či konzultujte s celostním lékařem, abyste nic nezanedbali.

Bolestivé a nepříjemné projevy mohou vznikat z několika důvodů. Jakmile vidíme, že naše tělo volá o pomoc, je nejvyšší čas zasáhnout. Průjem a zvracení může mít celou řadu příčin:

A co na průjem pomáhá? Vhodně zvolená strava dokáže střeva vyléčit a nastolit do těla zase klid a pohodu.

Strava jako lék proti průjmu a zvracení

Strava je tím nejlepším a nejpřirozenějším lékem na nemoci. Jakmile se zaměříme na základní potraviny, odlehčíme tělu a nastartujeme samouzdravovací procesy.

Kombinujte celozrnné obiloviny s dostatkem tepelně upravené zeleniny. Snižte příjem mléčných a masných produktů. Talíř doplňte o kvalitní rostlinné bílkoviny. Vyzkoušejte různorodé luštěniny. Dbejte na jejich správnou přípravu. Hlavní talíř doplňte o kvašenou zeleninu, která podpoří váš mikrobiom, semínka a mořské řasy.

Začínejte své ráno v teple. Připravujte zeleninové vývary doplněné o miso pastu a obilné kaše z celých zrn. Teplá snídaně probudí vaše tělo i zažívání a po noci doplní potřebnou vodu a minerály. Navíc vám pomůže pročistit střevo od nestrávených zbytků z předešlého dne. K večeři volte lehčí jídla. Vyzkoušet můžete obilné placky, luštěninové pomazánky či obilniny se zeleninou a luštěninovou bílkovinou.

Pečujte o svůj žaludek, abyste předcházeli zažívácím problémům. Přečtěte si, co dělat při oslabení žaludku.

Zvracení a průjem – Jak si pomohli naši čtenáři

Lucie (26) trpěla průjmy, bolestmi a křečemi. Nedokázala si představit existenci bez masa a sýrů. Změna stravy podle principů Jíme Jinak ji pomohla nejen od průjmů, ale také se zbavila lupénky.

Petru (34) trápily velké bolesti břicha a zažívací problémy. Ačkoliv se aktivně věnovala sportu, stále řešila problémy s nadváhou. Vyzkoušela mnoho hubnoucích směrů a když narazila na systém z Jíme Jinak, rozhodla se to zkusit. A výsledek. Kila šla přirozeně dolů a Petře zmizely všechny zažívací obtíže.

Silueta mladé ženy na houpačce při západu slunce

Pomoc od průjmu a zvracení – Klub Jíme Jinak

Jakmile se navrátíte k přirozené stravě, rychle pocítíte účinky. Zažívací problémy se zklidní, vaše tělo se uvolní a vy nabudete množství energie. První krok bývá nejtěžší, to dobře víme. A tak jsme tu pro vás!

V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, které vám pomohou uzdravit střeva a žít život bez bolestí břicha a nepříjemných průjmů. Získáte nejen široké množství receptů a video návodů, navíc dostanete přístup k prémiovým videím s odborníky v oblastech zdraví, stravování a výživy. A nejen to. Obklopíte se širokým spektrem lidí, kteří jsou na stejné vlně. Vaše cesta za plným zdravím bude zase o krok jednodušší.

Tisíce lidí se v našich programech přesvědčilo o funkčnosti přirozené stravy. Budete dalším z nich? Obklopte se komunitou lidí, kteří mají stejný zájem a pociťte zase plné zdraví svého těla.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

8 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Špatné trávení a jeho projevy

Trápí vás bolesti či těžkost po jídle, nadýmáte se a už nevíte, co jíst, aby vám bylo dobře? Pojďme si říct, co se muže skrývat za nepříjemnými pocity spoj...

Průjem ze stresu

To co jíme, ovlivňuje, jak se cítíme. Ano! Naše strava má vliv na emoce a životní prožitky. Pokud vás trápí stresový průjem, vhodným stravováním si můžete ...
klub
107
6

Jak upravit stravu na jaře

Jaro je výborné období pro očistu našeho trávení. Máme šanci se zbavit všeho starého a nepotřebného, zároveň máme dost síly postavit se čelem k novým výzvá...
100
33

Není skořice jako skořice. Nenechte se napálit!

Skořice má spoustu blahodárných účinků na naše tělo. I proto je stále častěji součástí potravin, jídel i diet. Věděli jste ale, že existují dva druhy a jed...

Pocit na zvracení a proč vás trápí

Nepříjemný tlak v oblasti břicha a pocit na zvracení. Proč se objevuje a jak si můžete pomoct?

Nadměrná plynatost – její příčiny i řešení

Bolí vás břicho a nepříjemně v něm škrundá? Připadá vám, jako byste měli hlasitého společního ve svých střevech? Plynatost je běžný jev, který však může př...