Příčiny zvracení a průjmu u dětí
- Infekční původ – nejčastěji to bývají rotaviry, noroviry, z bakterií Clostridius, Salmonella, Campylobacter, E.coli, méně často pak parazitární infekce. Projevem bývají bolesti břicha, vodnatá stolice s možnou příměsí krve či hlenu, teplota až horečka, zvracení. Dítě bývá unavené, méně močí, v závažných případech může být až apatické, s promodralými končetinami z důvodu špatného prokrvení a nemočit vůbec – v tomto případě je nutné navštívit lékaře. Stejně tak při úporné vodnaté stolici, příměsi krve ve stolici, známkách dehydratace.
- Dietní chyba – nadměrná konzumace těžko stravitelných jídel, zkažené potraviny či kontaminované vody, nevhodná kombinace potravin.
- Potravinová intolerance či alergie – silná reakce na alergen (lepek, mléčná bílkovina, ořechy aj.).
- Vlivy psychiky – silné emoční vypětí, nadměrný strach, úzkost.
- Jiné závažné důvody s nutností návštěvy lékaře – meningitida (bývá ztuhlost šíje, silná bolest hlavy, apatie, horečka), částečná obstrukce střev (silné bolesti břicha, nadmuté břicho, křeče, možná horečka, nemožnost se vyprázdnit, plyny neodcházejí), zánět slepého střeva (zhoršující se bolest břicha, která začíná u pupku a šíří se dolů, teplota, nevolnost, nechuť jíst).
Proč nepodcenit zvracení a průjem u dětí
Zvracením a průjmem se tělo zbavuje škodlivin, ale i tekutin a elektrolytů. Pokud tento stav přetrvává, vzrůstá riziko dehydratace. Její rozvoj bývá rychlejší u novorozenců, kojenců a batolat. Projevuje se suchostí sliznic, zmenšením frekvence močení až nemočením, únavou až apatií, chladem končetin, propadlostí kůže (u miminek propad fontanely), sníženým napětím svalů, pláčem bez slz, vpadlýma očima, může se objevit bušení srdce, zrychlený dech. Stupeň dehydratace se kromě těchto příznaků stanovuje podle úbytku tělesné hmotnosti. Léčba je pak založená na včasném zavodnění organismu. Neléčená dehydratace může mít za následek vážné zdravotní komplikace, jako je selhání ledvin, šok, poruchy elektrolytické rovnováhy, poškození mozku, kóma nebo dokonce smrt.
Jak postupovat při průjmu u dětí a Co dělat, pokud dítě zvrací, má průjem a horečku jsme probrali v rozhovorech s odbornicí na zdravý životní styl Dagmar Lužnou. Dozvíte se, jak průjem a zvracení zastavit, jak doplňovat tekutiny a jaké první jídlo je vhodné, když se stav uklidní.
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁
Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!
Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.
Buďte první, kdo napíše komentář