Domů > Magazín > Zdraví

Zvýšená teplota nebo horečka z únavy? Nepodceňujte jednu věc

Necítíte se dobře, nastupuje u vás zimnice či již naplno propuká horečka. Jak přistoupit k horečce, pokud má souvislost s únavou?

Co se děje s tělem při horečce

Přítomnost zvýšené teploty či horečky většinou znamená, že do těla vstoupila infekce či jiný druh patogenu a organismus se s tím snaží vyrovnat. Bývá doprovodným příznakem akutního virového či bakteriálního onemocnění, zánětu kdekoliv po těle, přehřátí organismu či součástí reakce na očkování. Někdy tělo zvýšenou teplotou reaguje na snědení většího množství špatně stravitelného jídla (zvlášť u dětí, typicky po nějaké oslavě). Jinými slovy při horečce dochází ke spalování nahromaděných přebytků. Jednou z možných příčin zvýšené teploty je i nadměrná zátěž.

Čtěte o horečce dále v článku Horečka a vše o ní – náš přítel a pomocník, Jak alternativně postupovat při horečce.

🎁 Dárkové poukazy 🎁
Co takhle recept na štíhlejší já? Dárkový poukaz na kurzy zdravého vaření - jediný dárek, po kterém váha jde dolů a nálada nahoru!
Prohlédnout

Horečka z únavy

Tělo může reagovat zvýšením teploty na nadměrný stres, fyzické vyčerpání a nedostatek odpočinku. Dochází přitom k aktivaci obranných a imunitních mechanismů, podobně jako při reakci na zánět. Nicméně při této situaci člověk nepociťuje obvyklé příznaky zánětu jako je kašel, rýma, bolesti břicha, průjem apod., spíše je celkově zesláblý, bez energie, může mít problém se soustředit.

Pokud by tento stav trval delší dobu a nelepšil se, či při jakýchkoliv pochybnostech, je potřeba konzultovat zdravotní stav s lékařem.

Jak na horečku z únavy?

Jednoduše bychom mohli člověku říct: “Tak si zkrátka odpočiň”. Ne vždy je to ale tak jednoduché a pokud jde o dlouhodobě nadměrné vyčerpání, tělo může mít problém ihned zareagovat na odpočinek poklesem tělesné teploty na normu. V některých případech člověku zprvu ani nedochází, že zvýšení teploty u něj plyne z nadměrné zátěže. Odpočinek jistě klíčem je, ale dá se tělu pomoci i jinak?

  • Jakmile máte horečku či zvýšenou teplotu (případně teprve zimnici) a pociťujete únavu, měli byste zůstat v posteli a nesnažit se to “přejít” a setřepat ze sebe pomocí léků. 
  • Doplňujte tekutiny – pijte po douškách vlažnou vodu, čaj Bancha, eventuelně popíjejte zeleninový vývar
  • Pokud nemáte chuť k jídlu, nenuťte se. Pokud máte hlad a chuť, jezte lehce, podobně jako při nemoci, abyste nezatěžovali trávení. Co jíst při nemoci?
  • Snažte se dopřát tělu opravdový odpočinek a nechat v klidu i svojí hlavu, tj. neudělat si “home office” v posteli, ideálně se pokusit spát či ležet se zavřenýma očima. Pokud se na to cítíte, nemusí to být celý den o nečinnosti, tělu prospěje i velmi mírná aktivita ve formě dechového či jemného fyzického cvičení. Opakujte si, že horečka přišla, aby vás zastavila a zklidnila.
  • Přírodně tělo podpořte nápojem z kuzu škrobu, kdy 1 lžičku kuzu rozmíchejte v půl dcl studené vody a nalijete do šálku vařící se vody. Za stálého míchání povařte asi 2 minuty až zhoustne a zprůhlední (přesný návod zde). Tento nápoj se používá všude tam, kde chceme podpořit imunitu a vyživit organismus.
  • Při horečce nad 39 st. můžete organismu pomoci popíjením vlažné vody se lžičkou až lžicí kvalitního jablečného octa. 

Pokud vás dlouhodobě trápí pocit únavy, pojďte s námi rozklíčovat, co se za ní skrývá a pomoci tělu se jí zbavit. Tématu únavy se na webu věnujeme v článcích a rozhovorech: Chronická únava: její příčiny, příznaky a léčba, Chronická únava a vyčerpání, Babské rady proti únavě, které zaručeně fungují, Jarní únava: jak s ní ale opravdu zatočit.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

18 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jee, článek o mně nedávno… 😀 Nabitý týden, balení, první noční cesta do Chorvatska se dvěma dětmi (1 a 4), turisticky nabitý program, fyzická zátěž kvůli nosítku, výletní jídelní režim… A abych tomu dala korunu, neodolala jsem zmrzlině. Přejezdový den z hor k moři byla velká zima, změna tlaku a déšť… U mě bolest hlavy, škrábání v krku a slabost, po příjezdu na druhé ubytko zimnice, zvýšená teplota, bolest svalů po celém těle, nemohla jsem se skoro pohnout. Celé odpoledne jsem pospávala. V noci jsem si zkusila umíchat dle paměti a dostupných zásob “nakopávač” z umepasty, tamari a horké vody. Druhý den odpoledne mi už bylo úplně dobře. Uvědomila jsem si, že jak jsem ten den tak ležela sama za sebe, hlavou mi jelo “konečně dovolená” 😀😊

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
28
24

Deprese: co jsou zač a jak je alternativně řešit

Příliš mnoho lidí dnes bere antidepresiva. Proč se cítíme mizerně? Jaké orgány jsou odpovědné za vznik deprese? Je normální cítit smutek a strach? Jaká str...
9
4

Způsobuje čokoláda akné? Odpověď vědců po mnoha studiích je …

Čokoláda způsobuje akné. Také jste to už někdy slyšeli? Jak to teda je? Vědci provedli mnoho a mnoho studií na toto téma a jejich odpověď je …
klub
55
8

Jste element VODA? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element voda? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému...

Křeče v břiše a průjem aneb Co je způsobuje a jak se jich zbavit

Trápí vás křeče v břiše spojené s průjmem? Cítíte nepříjemnou bolest břicha po skoro každém jídle? Nejste v tom sami! Pojďte odhalit, jak si jednoduše a zd...

Dieta při refluxu

Reflux jícnu trápí velkou část populace. Přečtěte si, jak si pomoci stravou a najděte tipy na konkrétní recepty.

Co jíst a nejíst při zácpě

Trpíte zácpou? Trápí vás nafouknuté a bolestivé břicho? Zjistěte, jak si můžete stravou pomoci a dojít tak k plnému zdraví a spokojenosti.