Domů > Magazín > Blog

Teflon nebo nerez?

Jaká jsou rizika používání nádobí s teflonem, jaké jsou naopak výhody a jak je to s nerezovým nádobím? Na co je dobré dát si pozor a čeho se bát nemusíme?

Výhody a nevýhody teflonu a nerezu

Vyřeší všechna rizika NE-vaření na nádobí s nepřilnavou vrstvou s obsahem PTFE?
Odpověď na otázku: “Co je pro lidské zdraví více nebezpečné – zda vaření na nádobí s nepřilnavou vrstvou obsahující PTFE (například Teflon) nebo například vaření na nádobí z nerezové oceli, kde výrazně častěji dochází k připalování/přepalování potravin, je komplexní a závisí na řadě faktorů. Pojďme se na to podívat pěkně od začátku.

Nádobí s PTFE (Teflon): 

Cukroví bez cukru?
Svatý Mikuláš by koukal, jak se dá mlsat zdravě! Naučte se triky na vánoční cukroví, které potěší i vašeho nutričního poradce.
Jak na to
  • Výhody: Nádobí s nepřilnavým povrchem obsahujícím PTFE umožňuje vařit s minimálním množstvím tuku a oleje, což může být zdravější volbou. Potraviny se na takovém povrchu nepřichytávají. To usnadňuje vaření i čištění nádobí. 
  • Nevýhody: Při zahřátí nad doporučenou teplotu (260°C) může PTFE uvolňovat škodlivé chemické látky a mít negativní účinky na lidské zdraví, pokud se dlouhodobě vdechuje. (Např. nadměrné přehřívání, pokud je nádobí prázdné na hořáku nebo v troubě.) 

Nádobí z nerezové oceli: 

  • Výhody: Nerezová ocel je obecně bezpečný materiál pro vaření a neměla by uvolňovat žádné škodlivé látky do potravin. Je odolná a trvanlivá. 
  • Nevýhody: Při vaření na nerezové oceli může docházet k připalování potravin, které vytváří karcinogeny (látky, které mohou zvyšovat riziko rakoviny) jako důsledek tvorby akrylamidu***

Celkově platí, že při správném používání a dodržování bezpečnostních pokynů mohou být obě metody vaření relativně bezpečné. Akutní zdravotní rizika spojená s nádobím s PTFE mohou vzniknout jen při nadměrném přehřívání a vdechování uvolněných párou nebo kouřem. 

Tipy pro bezpečné vaření

  • S nádobím s PTFE: Nepřehřívejte nádobí nad doporučenou teplotu a nedávejte prázdné nádobí na hořák. Používejte nástroje, které nepoškrábou povrch. 
  • S nádobím z nerezové oceli: Vařte potraviny na střední teplotě a nepřehřívejte je. Používejte dostatečné množství oleje nebo tekutiny k minimalizaci připalování. 

Jak škodlivé látky minimalizovat

I když je obtížné se v dnešním světě úplně vyhnout vystavení látkám obsahujícím PFAS a PTFE (polytetrafluorethylen), lze přijmout opatření k minimalizaci této expozice. 

Nádobí a vaření: 

  • Zvažte použití alternativního nádobí, jako je nerezová ocel, litina nebo nádobí s nepřilnavou vrstvou z keramiky, které nemá povrch s PTFE. 
  • Pokud používáte nádobí s PTFE, dodržujte doporučené teploty vaření a nedávejte prázdné nádoby na hořák, abyste minimalizovali riziko uvolňování chemických látek. 

Potravinové obaly: 

  • Zkuste minimalizovat používání obalů a obalových materiálů, které obsahují PFAS. Některé balení fast foodů, potravinové krabice a balící papíry mohou obsahovat tyto látky.
  • Kupujte potraviny v obchodech, kde se snaží minimalizovat používání obalů s obsahem PFAS.

Kosmetika a péče o tělo:

  • PTFE se někdy vyskytuje v kosmetických produktech, jako jsou řasenky nebo tvářenky. Čtěte složení a vyhýbejte se produktům s PTFE, pokud máte obavy. 

Voda:

  • důležitý zdroj z pohledu dlouhodobého vystavení a akumulace PFAS v organismu
  • PFAS se mohou vyskytovat ve vodě a půdě, a to kvůli různým zdrojům znečištění. Zvažte použití filtrování vody, pokud máte obavy o kvalitu vody ve vaší oblasti nebo z vašeho zdroje.

Recyklace a likvidace: 

  • Recyklujte a likvidujte nádobí a produkty obsahující PFAS a PTFE odpovědně podle místních předpisů. Nedoporučuje se spalování těchto materiálů doma. 

Ochrana životního prostředí: 

  • Podporujte opatření na snižování používání PFAS ve výrobě a podporujte regulace a normy, které mají minimalizovat expozici těchto látek. 

***Akrylamid je chemická látka, která se může vytvářet při vaření nebo pečení některých potravin při vysokých teplotách. Toto vytváření akrylamidu je výsledkem Maillardovy reakce, která nastává mezi cukry (zejména glukózou a fruktózou) a aminokyselinami v potravinách při teplotách nad 120 °C Nejvíce se to týká potravin obsahujících škroby a aminokyseliny, jako jsou například brambory a pečivo. 

Akrylamid v potravinách

  • Brambory: Akrylamid se často tvoří během smažení nebo pečení bramborových výrobků, jako jsou hranolky, chipsy nebo krokety, při vysokých teplotách. 
  • Pečivo: Při pečení pečiva, jako jsou sušenky, horké housky, a croissanty, může docházet k tvorbě akrylamidu, zejména pokud je pečivo dobře propečené a zlatě hnědé. 
  • Káva: Některé studie naznačují, že akrylamid se také vyskytuje v pražené kávě. Nicméně, úroveň akrylamidu v kávě je obvykle nižší než výše uvedených potravinách a neexistují jasné důkazy o tom, že by konzumace kávy či kávovin byla z tohoto hlediska škodlivá pro zdraví.
  • Další potraviny: Akrylamid se může tvořit i při vaření jiných potravin, jako jsou bramborová kaše nebo toast, pokud jsou připravovány při vysokých teplotách.

Je důležité poznamenat, že úroveň akrylamidu v potravinách závisí na mnoha faktorech, včetně teploty vaření, doby vaření, typu potraviny a dalších proměnných. Organizace pro potraviny a zemědělství (FAO) a Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučují minimalizovat expozici akrylamidu tím, že se vyhýbáme příliš propečeným nebo příliš tmavým potravinám a že se stravujeme vyváženě s různorodým stravovacím režimem. Dodržování zdravých stravovacích návyků a vaření při nižších teplotách může pomoci snížit riziko expozice akrylamidu.

Jak to vidíme v Jíme Jinak

Jak jsme si říkali už v článku Je teflon nebezpečný?, PFAS a další potenciálně nebezpečné látky se vyskytují všude kolem nás a my se můžeme jen dohadovat, která studie je pravdivá a jak to doopravdy je. Proto řešíme jen to, co dokážeme ovlivnit viz tipy v minulém článku.
V případě vaření proto doporučujeme používat nerezové nádobí (kvalitní se silnějším dnem a chytrou pokličkou s větráním) pro vaření obilovin, na smažení a pečení využívat kvalitní nepřilnavé nádobí, na zeleninová jídla, polévky apod. využívat keramické, smaltové či skleněné nádobí.
Rozhodně denně nesmažíme a nepečeme, základní úpravy pro celoroční zdravé stravování jsou vaření ve vodě, napařování, blanšírování, dušení a jiné jemné úpravy, jak to znáte z našich jídelníčků. To věděli v Číně už před několika tisíci let, aniž by tušili, co jsou akrylamidy. 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

85 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

nertiati
17. 10. 2024

Ahoj, chtela bych se zeptat, jaky je rozdil mezi panvickou eaziglide a panvickou od AMT a Comebackk? Potrebovala bych nutne panvicku na palacinky , mam doma nerezovou, litinovou a smaltovanou s keramickym povrchem (Le Creuset), ale bohuzel nam (me ani manzelovi) zkratka palacinky nejdou. Varim i pecu rada, ale palacinky/omelety atd.. jsou pro me vyzva. Teflon nechci, tak porad hledam nejakou alternativu, jakou panev si jeste poridit? Jestli to tedy ovsem ma cenu, kdyz mi to nejde ani na jedne, co uz doma mame, mozna je to rukama??😂🤣😂 Nebo alespon poradit nejaky trik, co treba delam spatne?? Ja smazila uz od te doby, co jsem vubec zacala varit, minimalne (prislo mi to vzdycky nezdrave), pak co jsem vyhazela teflon, ( to uz je tak 25 let) tak uz jsem vubec nesmazila, a ted, kdyz jsem to obcas zkusila a jeste vetsinou z bezlepkovym testem, tak mi to absolutne neslo, vsechno se vzdycky kompletne pripeklo a slo to do kose😢 Jakoukoliv radu nebo doporuceni uvitam, moc diky :)

Kamekuline
10. 1. 2024

U nerezového nádobí mi chybí informace, která mimochodem často bývá uvedena i v návodech k nerezovým hrncům (u značkových i profi hrnců) – že nerez není vhodný na skladování potravin, ale pouze na vaření. Sůl obsažená v jídle způsobuje důlkovou korozi, krom toho se z kovu také může něco v delším kontaktu uvolňovat, protože hrnce jsou navržené opravdu na vaření a krátký kontakt. Na skladování jídla jsou nejvhodnější skleněné nádoby.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Černý čaj Zlatý Yunnan

Další z čajů, se kterými bych vás ráda seznámila, je Zlatý Yunnan. Tento čaj, ač černý, přesto s nízkým obsahem kofeinu, je opravdu vynikající a určitě vás...

Redukční jídelníček pro ženy 55 kg: Zbavte své tělo toxinů!

Prvním krokem k vytvoření správného jídelníčku je porozumění vašemu tělu a jeho nutričním potřebám. Přecházíte-li z konvenční stravy, po přechodu na stravo...
17
9

Máte houby? A mohla bych je vidět?

Co by to bylo za Vánoce bez vánočního ”Kuby”? A co by byl Kuba bez hub. Jestli jste byli pilní jako já a včas si vyrazili do lesa na relaxační procházku s ...